در مورد ظرف پیرکس و نگهداری آن چه می‌دانید؟

شما می‌توانید با توجه به میزان و نحوه استفاده خود در دراز مدت یا کوتاه مدت از ظروف پیرکس خود استفاده نمایید. در این‌جا نگاه نزدیک‌تری به چگونگی مراقبت از این ظروف خواهیم انداخت.
این ظروف کاملا قابل اعتمادبوده و برای مدت زیادی قابل استفاده هستند. رنگ‌های متنوع، شکل و طرح های متفاوتی دارند، پایدار هستند و برای مشکل پسندان مقرون به صرفه هستند و همه جا قابل خریداری هستند.

دانستنی های ظرف پیرکس

پیرکس چیست؟

شیشه شفاف پیرکس در سال 1951 با عنوان کورنینیگ گلس وورکس معرفی شد. در آن زمان کورنینگ از شیشه های بوروسیلیکات مخصوص با ضریب انبساط حرارتی کم تا متوسط و مقاوم در در برابر تغییر دمای سریع و ناگهانی استفاده کرد. در آن زمان آشپزی تنها کاربرد این شیشه ها نبود، بلکه برای استفاده در ازمایشگاه و چراغ‌های راه آهن هم مورد استفاده قرار می‌گرفتند. .

چرا ظرف پیرکس؟

چرا که نه؟ بخشی از محبوبیت پیرکس به دلیل عامل نوستالژی آن است. بسیاری از کلکسیونرها پیرکس را دوست دارند فقط به این دلیل که آن‌ها را به یاد دوران کودکی می‌اندازد. سیلویا شانچه ، کلکسیونر پیرکس ، می گوید که ظروفی را از مادر و مادربزرگش به ارث برده است و دوست دارد از ظروفی که در دوران کودکی در دهه 60 و 70  با آن‌ها بزرگ شده است استفاده کند. مجموعه پیرکس قدیمی او در سراسر خانه اش پخش شده است زیرا او ظروف قدیمی خود را در مورد استفاده روزانه قرار می دهد.
ظروف پیرکس ظروفی امن برای سلامت افراد هستند، زیرا نه دارای ماده سرطان زا مانند ظروف تفلون است و نه دارای رنگ های جیوه ای هستند.

تفاوت ظرف شیشه ای و پیرکس

تفاوت بین شیشه و پیرکس در این است که پیرکس در برابر آتش قوی تر و مقاوم است ، به این معنی که در مقایسه با شیشه های معمولی که نمی توانند چنین نوسانات دمایی را تحمل کنند ، می تواند نوسانات دما را بیشتر تحمل کند و در برابر شکست نیز مقاوم است.

مزایای استفاده از ظرف پیرکس چیست؟

و فکر نمی‌کینم که هیچ مزیتی بهتر از این باشد که بتوانید ظرف غذای خود را مسقیما از روی گاز سرمیز بیاورید. ظروف پیرکس ظاهری زیبا و گیرا ندارند اما ظاهری شکیل تر از ظروف قدیمی و نیم سوخته شما خواهند داشت. ظروف پخت و پز پیرکس به راحتی قابل شستشو بوده و دیگر نگران کربن چسبیده به ظروف پخت و پز فلزی نخواهید بود.
مانند خواص شیشه ، مزایای اصلی ظروف آشپزی مارک پیرکس تا به امروز یکسان است:
. پاک شوندگی راحت.
. شیشه مناسب استفاده روی اجاق گاز
.  لکه ها و بوها را جذب نمی کند.
. پخت یکنواخت غذا.

چگونه از این ظروف استفاده کنیم؟

برای اینکه مطمئن باشید که ظروف شما ترک نمی‌خورد، از تغییر ناگهانی دما پرهیز کنید. هرگز ظروف پیرکس را بعد از خارج کردن از فریزر مستقیما روی شعله گاز قرار ندهید. و برعکس، ظروف پیرکس را از بعد از برداشتن از روی شعله گاز مستقیما داخل فریزر یا جای مرطوب قرار ندهید. هرگز ظروف پیرکس را روی شعله مستقیم، گاز یا کباب پز قرار ندهید. و هرگز ظرف پیرکس خالی را داخل ماکروویو قرار ندهید.

چگونه ظرف پیرکس را تمیز کنیم؟

تمیز کردن ظرف پیرکس

اگر میخواهید بعد از مدت‌ها باز هم ظروف پیرکس شما زیبا بنظر بیاید، آن‌ها را با آب گرم و شوینده ملایم شستشو ظروف بشویید.
حتما ظروف را بااسفنج بشویید نه با سیم ظرفشویی!
هرگز از پاک کننده های قوی و نامناسب روی قسمت‌های طرحدار استفاده نکنید.
برای پاک کردن اطراف دیواره‌ی ظروف یا از بین بردن چسبندگی مارک محصولات پیرکس در کف ظرف، از خلال دندان یا یک تیغه چوبی با سرتیز استفاده کنید. قسمت مورد نظر را خیس کرده و سپس با سر خلال دندان به آرامی شروع به پاک کردن کنید.

نکاتی در مورد ظرف پیرکس

فر را قبل از قرار دادن پیرکس درآن، از قبل گرم کنید
قبل از پختن و یا آب پز کردن گوشت و سیزیجات درون پیرکس، داخل آن کمی آب بریزید
هرگز پیرکس را در معرض شعله ی مستقیم قرار ندهید در صورت قرار دادن از شعله پخش کن استفاده کنید
برای قرار دادن پیرکس بر روی سطح گاز از شعله پخش کن استفاده کنید
پیرکس را هرگز روی حوله خیس یا نم‌دار و یا مستقیما روی کابینت و داخل سینک قرار ندهید.

چرا وجود یک ظرف پیرکس در آشپزخانه ی ایرانی ضروریست؟

این ظروف با قیمت مناسبی که دارد در برابر حرارت و ضربه بسیار مقاوم است، غذا به سطح صاف آن نمی چسبد و غذا را به طور یکنواخت می پزد. شست و شوی این ظروف بسیار آسان است ، به خاطر ظاهر ساده اش با تمام سرویس های غذاخوری هماهنگی دارد. ضمن آنکه از این ظروف را می توان در فر و ماکرویو نیز استفاده کرد.

خرید سرویس پخت و پز پیرکس 6 پارچه


سرویس پخت و پز پیرکس 6 پارچه

سرویس پخت و پز پیرکس 6 پارچه

 

دیدگاهتان را بنویسید